buy doxycycline for dogsbuy ventolin online no prescriptionbuy metformin online cheap dilution of cytokine buy seroquel forms transient buy cipro online move enzymes buy synthroid online pili surface

Logowanie


               
Polish English French German Italian Russian Spanish
tety-i-prezentacje-red-160
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

W Salonie

Odczyn gleby PDF Drukuj Email
Bartosz Palewski   
poniedziałek, 13 lutego 2012 10:37
Odslon: 6517

Jedną z podstawowych czynności poprzedzających urządzanie ogrodu jest zbadanie rodzaju gleby jaką w nim mamy. Pomoże nam to dowiedzieć się jaki rodzaj roślin możemy użyć w procesie jego kreowania oraz jakie środki musimy podjąć, by móc rozpocząć naszą uprawę. Poziom pH   jest z pewnością najważniejszym czynnikiem, jaki będzie wpływać na wygląd naszego ogrodu Dowiedzmy się zatem czegoś więcej o tym jak zbadać te właściwości oraz w jaki sposób je zmieniać wedle naszych potrzeb.

dirt soil lg

fot. http://mycor.nancy.inra.fr

Zacznijmy od ogólnego pojęcia odczynu gleby. Czym w ogóle jest odczyn gleby i dlaczego on tak ważny? Odczyn jest wskaźnikiem, który informuję nas jaki typ gleby znajduję się w naszym ogrodzie. W zależności od poziomu pH może on być kwaśny bądź zasadowy(alkaliczny). Aby dowiedzieć się o tym jaki poziom pH zawarty jest w naszej glebie, należy wykonać test za pomocą specjalnych urządzeń, które możemy zakupić w większości sklepów ogrodowych. Istnieją różne odmiany testerów pH – mamy możliwość zakupu ręcznego testera, bądź jego elektronicznej wersji.

128093-the-sulfur-soil-san-jacinto-nicaragua

fot. http://www.traveljournals.net

Choć ta druga opcja nie należy do tanich, jest ona z pewnością znacznie wygodniejsza i bardziej dokładna. Próbkę gleby należy pobrać na głębokości od 5-10 cm pod ściółką, bądź materią organiczną. Test należy powtórzyć kilka razy, w różnych miejscach ogrodu. Pozwoli to na stworzenie ogólnego obrazu gleby naszego ogrodu. Wyniki zazwyczaj pokazywane są w skali liczbowej, bądź słownie. W przypadku tej pierwszej każdy wynik poniżej siedmiu jednostek jest zaliczany do odczynu kwaśnego, natomiast powyżej oznacza odczyn typu zasadowego.

how-to-test-soil-ph.WidePlayer

fot. http://content5.videojug.com

Kiedy posiadamy już niezbędne informacje, możemy pokusić się o dobór odpowiednich roślin. Ważne jednak jest to, by nie próbować na siłę zmieniać istniejącego stanu gleby. Rośliny lubujące się w glebie zasadowej, nie będą nigdy dobrym rozwiązaniem dla terenu o kwaśnym odczynie. Oczywiście możemy spróbować zmienić pH gleby, jednak należy się zastanowić czy taki proces jest niezbędny, czy też jest to tylko nasza prywatna zachcianka.

img 5155

fot. http://youshouldgrowthat.files.wordpress.com

Jeżeli pragniemy zmienić odczyn naszej gleby z kwaśnego bądź obojętnego na zasadowy, możemy w tym celu zastosować wapno. Równie dobrym wyjściem, będzie ściółkowanie z użyciem substancji o alkalicznym odczynie,  np. podłożem spod pieczarek. Obniżanie pH gleby jest już znacznie cięższym procesem. Aby dokonać tej czynności należy użyć sproszkowanej siarki, bądź kompostowanych fragmentów roślin lubujących się w kwaśnej glebie. Zaliczamy do nich między innymi takie gatunki jak: kamelia, oczar, kalmia, magnolia czy też rododendron.

improve- your garden soil 1

fot. http://www.blogrollcenter.com

Często zmiana poziomu pH gleby nie przyniesie nam oczekiwanego rezultatu, w postaci możliwości wprowadzenia upragnionych roślin w naszym ogrodzie. W tym przypadku może „ominąć” te czynność, tworząc podniesioną rabatę o preferowanym przez rośliny podłożu. Jest to z pewnością łatwiejsze rozwiązanie od tych wcześniejszych, a dodatkowo możemy je wykonać przy małym nakładzie pracy.

Źródło: 1001 porad: Jak zostać dobrym ogrodnikiem – Pippa Greenwood

 

  

Ostatnio dodane

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11


Książki

News image

Ogród. Żyj na zielono! 250 rad jak być eko

Targi, szkolenia ...

No current events.

Humor tygodnia


- Dziary -