Logowanie


               
Polish English French German Italian Russian Spanish
tety-i-prezentacje-red-160
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

W Salonie

Odczyn gleby PDF Drukuj Email
Bartosz Palewski   
poniedziałek, 13 lutego 2012 10:37
Odsłon: 7766

Jedną z podstawowych czynności poprzedzających urządzanie ogrodu jest zbadanie rodzaju gleby jaką w nim mamy. Pomoże nam to dowiedzieć się jaki rodzaj roślin możemy użyć w procesie jego kreowania oraz jakie środki musimy podjąć, by móc rozpocząć naszą uprawę. Poziom pH   jest z pewnością najważniejszym czynnikiem, jaki będzie wpływać na wygląd naszego ogrodu Dowiedzmy się zatem czegoś więcej o tym jak zbadać te właściwości oraz w jaki sposób je zmieniać wedle naszych potrzeb.

dirt soil lg

fot. http://mycor.nancy.inra.fr

Zacznijmy od ogólnego pojęcia odczynu gleby. Czym w ogóle jest odczyn gleby i dlaczego on tak ważny? Odczyn jest wskaźnikiem, który informuję nas jaki typ gleby znajduję się w naszym ogrodzie. W zależności od poziomu pH może on być kwaśny bądź zasadowy(alkaliczny). Aby dowiedzieć się o tym jaki poziom pH zawarty jest w naszej glebie, należy wykonać test za pomocą specjalnych urządzeń, które możemy zakupić w większości sklepów ogrodowych. Istnieją różne odmiany testerów pH – mamy możliwość zakupu ręcznego testera, bądź jego elektronicznej wersji.

128093-the-sulfur-soil-san-jacinto-nicaragua

fot. http://www.traveljournals.net

Choć ta druga opcja nie należy do tanich, jest ona z pewnością znacznie wygodniejsza i bardziej dokładna. Próbkę gleby należy pobrać na głębokości od 5-10 cm pod ściółką, bądź materią organiczną. Test należy powtórzyć kilka razy, w różnych miejscach ogrodu. Pozwoli to na stworzenie ogólnego obrazu gleby naszego ogrodu. Wyniki zazwyczaj pokazywane są w skali liczbowej, bądź słownie. W przypadku tej pierwszej każdy wynik poniżej siedmiu jednostek jest zaliczany do odczynu kwaśnego, natomiast powyżej oznacza odczyn typu zasadowego.

how-to-test-soil-ph.WidePlayer

fot. http://content5.videojug.com

Kiedy posiadamy już niezbędne informacje, możemy pokusić się o dobór odpowiednich roślin. Ważne jednak jest to, by nie próbować na siłę zmieniać istniejącego stanu gleby. Rośliny lubujące się w glebie zasadowej, nie będą nigdy dobrym rozwiązaniem dla terenu o kwaśnym odczynie. Oczywiście możemy spróbować zmienić pH gleby, jednak należy się zastanowić czy taki proces jest niezbędny, czy też jest to tylko nasza prywatna zachcianka.

img 5155

fot. http://youshouldgrowthat.files.wordpress.com

Jeżeli pragniemy zmienić odczyn naszej gleby z kwaśnego bądź obojętnego na zasadowy, możemy w tym celu zastosować wapno. Równie dobrym wyjściem, będzie ściółkowanie z użyciem substancji o alkalicznym odczynie,  np. podłożem spod pieczarek. Obniżanie pH gleby jest już znacznie cięższym procesem. Aby dokonać tej czynności należy użyć sproszkowanej siarki, bądź kompostowanych fragmentów roślin lubujących się w kwaśnej glebie. Zaliczamy do nich między innymi takie gatunki jak: kamelia, oczar, kalmia, magnolia czy też rododendron.

improve- your garden soil 1

fot. http://www.blogrollcenter.com

Często zmiana poziomu pH gleby nie przyniesie nam oczekiwanego rezultatu, w postaci możliwości wprowadzenia upragnionych roślin w naszym ogrodzie. W tym przypadku może „ominąć” te czynność, tworząc podniesioną rabatę o preferowanym przez rośliny podłożu. Jest to z pewnością łatwiejsze rozwiązanie od tych wcześniejszych, a dodatkowo możemy je wykonać przy małym nakładzie pracy.

Źródło: 1001 porad: Jak zostać dobrym ogrodnikiem – Pippa Greenwood

 

  

Ostatnio dodane

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11


Książki

News image

Piękne rośliny w każdym domu - Małgorzata Augustyn

Targi, szkolenia ...

No current events.

Humor tygodnia


- Dziary -